Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
Data wydarzenia: 08.01.2017 – 03.12.2017
„Baśnie i bajki japońskie” jest projektem organizowanym przez Muzeum Manggha w Krakowie. Projekt został przygotowany z myślą o najmłodszych, którzy odwiedzają muzeum. Cykl spotkań jest prowadzony od 2006 roku. Podczas pierwszych spotkań, bajki były czytane przez znanych akto
rów. Japońskie opowieści dzieciom czytali m.in. Grzegorz Turnau, Krzysztof Globisz, Anna Polony czy Anna Dymna. W 2012 roku spotkania przybrały nową, obecną formę.
Tematem przewodnim spotkań w 2017 roku będą japońskie opowieści o wyspach, morzach, jeziorach, górach oraz lasach.
W ten oto sposób mówią o wydarzeniu organizatorzy:
“Nowe funkcje muzeów, nastawione na pozyskanie i wykreowanie nowego odbiorcy sztuki wysokiej, potrzebują wsparcia w działaniach poza tradycyjnym zwiedzaniem. Dodatkowe programy i projekty – a nie tylko sama wystawa – stają się atrakcyjnym towarem do sprzedania: zachęcają rodziny do spędzenia ciekawych i rozwijających godzin na zajęciach w muzeach i galeriach. Odczarowane zostało również miejsce, gdzie nawet dwu i trzylatki mają swoje specjalne miejsca do eksploracji i zabawy. Opowiadanie i czytanie bajek spoza naszego kręgu kulturowego ma za zadanie otworzyć dzieci (a także towarzyszących im dorosłych) na nowe, zupełnie inne doświadczenia, uczy również tolerancji i pozwala na obserwację innego systemu wartości.
Wymyślony i przeznaczony umownie „dla dzieci od lat 3 do 103” projekt polega na prezentacji literatury japońskiej – bajek, baśni i legend. Na początku sięgnęliśmy do wydanych już w Polsce bajek, ale projekt ten ma szerszy kontekst. Równolegle zwróciliśmy się do japonistów polskich i polonistów w Japonii o tłumaczenie nowych, mało znanych japońskich opowieści. Dzięki temu apelowi udało nam się zgromadzić spory zbiór ciekawych utworów.”
(zgodnie ze stroną organizatora)
Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 11:00.
Daty spotkań:
8 stycznia, 19 lutego, 5 marca, 2 kwietnia, 4 czerwca, 3 września, 1 października, 5 listopada, 3 grudnia.
źródło: http://japonia-online.pl/